
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 8.75 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 8.75 mW |
| Number of Channels | 10 |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Max Input Voltage | 2.5 V |
| Sampling Rate | 1.365 ksps |
| Number of Converters | 1 |
| power consumption | 3.84 mW |
| Resolution | 3 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 126 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Features | PGA |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Reference Type | External |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 3.6 V, 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 3.6 V, 5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Inputs | 4/5, 8/10 |
Stock: 1145
Distributors
pcbx
Unit Price$9.42314
Ext.Price$9.42314
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.42314 | $9.42314 |
| 10 | $7.45264 | $74.52640 |
| 25 | $6.96021 | $174.00525 |
| 50 | $6.79032 | $339.51600 |
| 100 | $6.62461 | $662.46100 |
| 300 | $6.36541 | $1909.62300 |
| 500 | $6.11635 | $3058.17500 |
| 1000 | $5.87711 | $5877.11000 |
